Wieczór Łącki na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach 8-11 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się po raz 46. tradycyjny Góralski Karnawał. Oprócz zmagań konkursowych w tańcu par, zbójnickim, czy też grup kolędniczych, wieczorami w wypełnionym po brzegi zaciekawioną publicznością Domu Ludowym, zapoznać się można było z kulturą różnych regionów góralskich – Bukowiny Tatrzańskiej (górali podhalańskich), Piwnicznej-Zdroju (górali czarnych) i Łącka (górali białych).

W dniu 9 lutego odbył się Wieczór Łącki, w trakcie którego wystąpił Zespół Regionalny “Górale Łąccy”. Nasze góralki i nasi górale pod kierunkiem Łukasza Uklei zaprezentowali niezwykle widowiskową wiązankę łąckich tańców i śpiewów, nie tylko w wykonaniu młodych, ale również i starostów. Nie mogło w niej również zabraknąć “zbójnickiego”, za którego w roku 2017 otrzymali Zbójnicką Ciupagę i I miejsce.

Występ został nagrodzony gromkimi owacjami, a po jego zakończeniu Górale Łąccy poczęstowali wszystkich obecnych łąckimi jabłkami.

Zaś na wystawie, która towarzyszy Karnawałowi Góralskiemu, wśród prac wielu twórców znalazły się i te wykonane przez artystów z ziemi łąckiej – Danutę Rams-Gondek – piękne łąckie gorsety i portki, obrazy Janusza Kyrcza i rzeźby Józefa Tokarza.