Gminne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2018 roku w remizie OSP w Łącku samorząd i mieszkańcy Gminy Łącko świętowali stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w trakcie Wieczoru Patriotycznego.  

Uroczystości rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego pod hasłem „Bez tej miłości nie można żyć”, który zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łącku przygotowana przez pp. Ludwikę Majerską i Leszka Moryto. Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu jednocześnie. Brzmiały strofy o Ojczyźnie oraz bliskie sercu melodie.

Następnie rozpoczęło się wspólne patriotyczne śpiewanie, w które w sposób szczególny włączyli się: Orkiestra Dętą im. Tadeusza Moryto, Związek Podhalan Oddział w Łącku oraz dzieci z Ogniska Muzycznego w Łącku. Wystąpili również laureaci IV Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Póki Polska żyje w nas…”, który odbył się 7 listopada i zgromadził ponad czterdziestu uczestników, a byli to w kategorii kl. I-III Joanna Gromala, w kategorii kl. IV-VI Dominika Podobińska i w kategorii kl. VII-VIII, gimnazjów i szkół średnich Justyna Mrówka.

Sobotnim obchodom towarzyszyła również wystawa pokonkursowa „Moja rodzinna opowieść – Na stulecie Niepodległej” zorganizowana z incjatywy stowarzyszenia Amatorski Ruch Artystyczny Ziemi Łąckiej przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Niedzielne obchody zapoczątkowała uroczysta Msza Św. odprawiona w łąckim kościele parafialnym przez ks. biskupa Stanisława Salatereskiego. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy pomaszerowali na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zabrzmiał Hymn Państwowy, następnie licznie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Montaż słowno-muzyczny przedstawiający drogę do odzyskania przez Polskę Niepodległości zaprezentowała młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku wraz z Chórem Parafialnym „Zew Gór” i  Orkiestrą Dętą im. Tadeusza Moryto.

Następnie rozpoczęła się inscenizacja historyczna przygotowana przez łącki oddział Związku Podhalan, której głównym bohaterem był Marszałek Józef Piłsudski.

Przedstawienie rozpoczęło się pod pomnikiem, od wygłoszenia Odezwy Marszałka do Narodu z dnia 6 sierpnia 1914 r. Następnie  odbył się przemarsz wszystkich członków uroczystości do parku przy Urzędzie Gminy Łącko, w trakcie którego śpiewano pieśni patriotyczne, można było usłyszeć fragment wspomnień Józefa Piłsudskiego z pobytu na Podhalu i Ziemi Limanowskiej.

Po przemarszu nastąpiło  uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a poświęcenia pamiątkowego obelisku dokonał ks. prałat Józef Trzópek.