Święto Kwitnącej Jabłoni 2018

Kolejne Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku przeszło już do historii. Tegoroczne wydarzenie odbyło się przy pięknej słonecznej pogodzie i w atmosferze dobrej zabawy.

Sobotnie świętowanie rozpoczęło się od sportowych zmagań w ramach wydarzenia pn. Łącko na sportowo. Już po raz siódmy blisko 170 biegaczy stanęło na starcie Górskiego Biegu Kwitnącej Jabłoni. Najlepsi okazali się: w kategorii kobiet: 1. Katarzyna Chryczyk (KS AZS AWF Kraków), 2. Katarzyna Kmieć, 3. Angelika Brończyk (Visegrad Maraton Rytro), zaś w kategorii mężczyzn: 1. Dariusz Marek (AlpinSport Team), 2. Robert Faron (Salco Garmin Team), 3. Michał Dudczak (Visegrad Maraton Rytro) – pełne wyniki na stronie www.stoper.pro Odbył się również Bieg Dzieci, Turniej Piłki Nożnej „Orlik” i „Młodzik”, a także Turniej Samorządowców o Puchar Wójta Gminy Łącko – pełne wyniki na stronie www.hala.lacko.pl

O godz. 14.00 na Dunajcu odbyły się zawody wędkarskie, w których udział wzięło czternastu zawodników. Złapano dziesięć pstrągów, a aż cztery spośród nich złowił zwycięzca zawodów Tadeusz Kołodziej z Jazowska. Wszystkie pstrągi, po zmierzeniu i zważeniu wróciły w dunajcowe tonie. O tej samej godzinie rozpoczęła się konferencja sadownicza w hali widowiskowo-sportowej, którą rozpoczął Wójt Gminy Łącko – Jan Dziedzina. Spotkanie poprowadził Roman Potoniec – Kierownik  Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nowym Sączu. W konferencji uczestniczyło wielu okolicznych sadowników. Wśród zaproszonych gości wygłaszających prelekcje znaleźli się: Anna Glixelli – Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Krakowie, as wygłosiła referat na temat: Restrukturyzacja małych gospodarstw. Efekty działania ARiMR w powiecie nowosądeckim, Jan Ślusarz – Pszczelarz: Znaczenie pszczół w rolnictwie, Piotr Trojanowicz – Prezes  Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw Polkon: Zapotrzebowanie przemysłu rolno-spożywczego na owoce w 2018r., a także Tomasz Gasparski – firma Bayer – Zrównoważona ochrona sadów jabłoniowych – aktualne zalecenia. Widowiskowy pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu najnowszych specjalistycznych sprzętów został zaprezentowany na Dunajcu.  Zaś w Oberży w Łącku odbyło się już tradycyjnie Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Wieczorna część rozpoczęła się w Amfiteatrze na Jeżowej od godz.18.00. Jako pierwsza zaprezentowała się kapela Jazzda z Łącka, oferując słuchaczom swoistą wędrówkę przez folkowe, ale i rozrywkowe muzyczne klimaty. Potem przyszedł czas na Violkę Marcinkiewicz&South Breakers. Ta niezwykle charyzmatyczna, obdarzona ciekawą barwą głosu wokalistka, przeniosła wszystkich w świat swej muzyki, jak również artystów, którzy ją inspirują. Pokaz mody zaprezentowały uczennice Technikum nr 6 w Nowym Sączu. Pośród pięciu kolekcji, znalazła się również Hallo jeans, my old friends nagrodzona II miejscem na pokazie młodych projektantów “Young Fashion Design” w Łodzi. Świetnie zatańczyły w trzech krótkich etiudach tańca nowoczesnego i baletu dzieciaki pod kierunkiem Magdaleny Lippy z grupy 2B Dance. Występ gwiazdy wieczoru, czyli Kordiana rozgrzał wszystkich do czerwoności. Ten niezwykle popularny wokalista disco polo wykonał swoje największe przeboje takie jak Dziewczyna z gór, czy Wina dzban i porwał do wspólnej zabawy licznie zgromadzoną publiczność. Po koncercie rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Somersi.

Drugi dzień obchodów Święta Kwitnącej Jabłoni rozpoczął się od uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Łącku w oprawie przygotowanej przez łącki oddział Związku Podhalan i Chór Parafialny Zew Gór. Następnie barwny i rozśpiewany korowód powędrował do Amfiteatru na Jeżowej. Tam zabrzmiał już tradycyjnie Hejnał Łącki, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina powitał zaproszonych gości i dokonał uroczystego otwarcia, a w niebo pofrunęły gołębie wypuszczone przez przedstawicieli władz samorządowych z Szob na Węgrzech, Sontra w Niemczech i oczywiście Łącka. Głos zabrali poseł Wiesław Janczyk i wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Za nawiązanie współpracy podziękował burmistrz Sontry Thomas Eckhart. Uroczyście została przekazana przez Wójta Gminy Łącko Jana Dziedzinę i dyrektora GOK Józefa Strączka na ręce członków Zespołu Regionalnego Górale Łąccy najnowsza, świeżo nagrana i wydana ich płyta pt. Ni mos ci to, ni mos wykonana w ramach projektu pn. Poprawa infrastruktury kultury oraz rozwój tożsamości regionalnej i zachowanie dziedzictwa kulturowego Ziemi Łąckiej.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy. Jako pierwszy zaprezentował się Chór Parafialny Zew Gór, pod kierunkiem Marcina Wnęka, który wykonał utwory do słów Stanisława Wąchały i muzyki Stefana Franczyka, w opracowaniu dyrygenta. Na zakończenie swego występu wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Tadeusza Moryto z Łącka wykonali Poloneza majowego. Z kolei Orkiestra Dęta pod dyrekcją dr. hab. Stanisława Strączka wykonała kilka utworów, w niezwykle urozmaiconym repertuarze, wśród których znalazły utwory oparte na muzyce ludowej jak Jare Zytko, ale też piękne utwory jak Marynarska serenada na trąbkę solo (grał Mateusz Domek), czy też Alleluja Leonarda Cohena (śpiewali Anna Gromala, Małgorzata Janeczek i Marcin Wnęk), zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Potem już scena należała do zespołów regionalnych, bo przecież gmina Łącko słynie z niezwykle bogatej tradycji, która jest wpajana już od najmłodszych lat i dzięki temu wciąż żywa. Wystąpili Szkolny Zespół regionalny Małe Łącko (op. Dorota Duda, Antoni Plechta), Mali Maszkowianie (op. Beata Wąchała, Joanna Koza, Piotr Matusiewicz), Czarny Potoczek (op. Marta Cedzidło, Mirosław Hejmej), Mali Zagorzynianie (op. Joanna Klimczak, Krystyna Rucińska), a także Zespół Regionalny Górale Łąccy (kierownik Łukasz Ukleja) i Kiyrpecki (kierownik Aneta Wolańska). Wszystkie występy były gromko oklaskiwane przez towarzyszącą cały czas występom publiczność.

Wieczór z Gwiazdami w łąckim Amfiteatrze rozpoczął Krzysztof Respondek. Ten znany aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy swoim programem rozbawił wszystkich, ale również zachęcił do wykonywania znanych przebojów i udziału we wspólnej zabawie. Brawa długo nie milkły, a kolejka do autografów i wspólnych zdjęć była naprawdę długa. Potem przyszedł czas na zespół legendę, czyli Kombi. Grupa założona w 1969 r. przez Sławomira Łosowskiego, najpierw jako Akcenty, a potem od 1976 jako Kombi słynie z nieśmiertelnych przebojów takich jak Słodkiego miłego życia, czy też Black&White, ale również z oryginalnego stylu instrumentalnego elektro-pop i synth pop. Wspólne wykonanie z publicznością hitu Słodkiego miłego życia niosło się po okolicznych górach głośnym echem. Koncertowe spotkanie zakończył zespół Sound’n’Grace. Było to niezwykle klimatyczne muzyczne widowisko, pełne pozytywnego przekazu. Wyjątkowe przeboje, znane i grane w największych rozgłośniach radiowych, takie jak: Dach, 100 czy Idealnie, znali chyba wszyscy zgromadzeni bardzo licznie w Amfiteatrze na Jeżowej. Tak do bisów, jak i wspólnych zdjęć z licznymi fanami, nie trzeba było artystów wcale namawiać. Łąckie dwudniowe świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Citak Band.

Imprezie towarzyszyły liczne stoiska wystawowe, w tym twórców z terenu naszej gminy, stoiska promocyjne i handlowe, a także niezwykle barwne wesołe miasteczko. Wszyscy, którzy te dwa dni spędzili na Święcie Kwitnącej Jabłoni, na pewno tego nie żałowali.

(b.g.)

fot. A. Sułkowski, J.Mrówka, własne GOK