“Na szlakach historii” w Łącku

„Na szlakach historii” pod takim hasłem odbyło się widowisko historyczne na łąckim Rynku.  Zgromadziło ono wielu zainteresowanych historią naszego regionu, ukazaną w nowej atrakcyjnej formie.

Widowisko obejmowało trzy sceny walk. Pierwsza z nich związana była z okresem II wojny światowej. Pokazywała ona atak partyzantów na koszary Wehrmachtu i policji.  Druga z kolei przedstawiała scenę pacyfikacji mieszkańców Ziemi Łąckiej przez jednostki SD i Gestapo oraz odbicie ich przez partyzantów podziemia. Ostatnia ze scenek dotyczyła już powojennej historii. Zobaczyć można było spalenie zabudowań przez KBW i NKWD i atak partyzantów na samochód MO i KBW wyjeżdżający na akcję przeciw ludności wspierającej partyzantów.

Na wszystkich oglądających widowisko to zrobiło ogromne wrażenie. Dźwięki terkoczących karabinów, wybuchy granatów, świece dymne, no i oczywiście odpowiednie umundurowanie i wyposażenie walczących dopełniały całości.

Pomiędzy poszczególnymi scenami można było obejrzeć broń oraz inne militaria, a także elementy mundurów z poszczególnych lat od II wojny począwszy, a także okolicznościową wystawę. Niezwykle ciekawa była również prelekcja obrazująca tło historyczne poszczególnych scen. I chociaż listopadowa aura dawała się wszystkim we znaki przez całe popołudnie wydarzeniu towarzyszyli widzowie, którzy na własne oczy i na żywo chcieli obejrzeć tę wyjątkową lekcję historii.

 

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, a w widowisku wystąpili rekonstruktorzy związani ze stowarzyszeniem GRH Żandarmeria.

 

Zadanie współfinansowane jest ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. Organizacja widowiska historycznego „Na szlakach historii” w Łąckurealizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie