Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Łącku

8 września wieczorem na łąckim Rynku odbyło się Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w ramach ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Na łąckim Rynku zgromadzili się ci, którzy chcieli posłuchać opowieści o życiu Cezarego Baryki, młodego człowieka, przeżywającego wzloty i upadki, radości i smutki, na tle niezwykle ważnych wydrzeń historycznych.

W tym wydarzeniu, odbywającym się w niezwykłym klimacie wrześniowego wieczoru, wzięli udział aktorzy Teatru Nowego w Nowym Sączu: Gracja Niedźwiedź (jednocześnie aktorka Teatru Kamienica w Warszawie) Wioletta Romul-Pomietło, Krzysztof Pomietło (dyrektorzy i jednocześnie aktorzy tego teatru), Krzysztof Salawa, Józef Więcławek, a także Jan Dziedzina – wójt Gminy Łącko, ks. Jacek Miszczak – proboszcz łąckiej parafii, Marcin Wnęk – dyrygent chóru parafialnego “Zew Gór”, Aneta Mikołajczyk-Kurzeja z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku, Joanna Klimczak – nauczycielka ZSG w Zagorzynie, Agnieszka Gromala – chór “Zew Gór” i Grupa Teatralna “Berecik” oraz kadra łąckiego GOKu: Józef Strączek, Bernadetta Wąchała-Gawełek, Józef Klimek i Marek Lipień. Swoim śpiewem ubogacił Narodowe Czytanie Chór Parafialny “Zew Gór”.

Zapadający powoli zmrok doskonale podkreślał rozwijającą się akcję powieści. Narodowe Czytanie w Łącku zamieniło się tak naprawdę we wspaniałe słuchowisko, albowiem wybrane fragmenty czytane były z podziałem na role, a momentami nawet w minispektakl teatralny.

Po zakończeniu można było obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łącku pokazującą wszystkie egzemplarze “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, znajdujące się w jej zbiorach, a także nawiązującą do 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także przybić okolicznościową pieczęć na swoich przyniesionych książkach lub na przygotowanych pocztówkach.